Ekspedycja Antarktyka
Antarktyka
Antarktyka jest najpóźniej odkrytym obszarem na Ziemi. Obszar sięga do 60˚ południowej szerokości geograficznej i łączy Antarktydę z południowymi wodami trzech oceanów – Atlantyckiego, Indyjskiego i Spokojnego.
Antarktyka znajduje się w strefie klimatu lądolodu, średnia temperatura powietrza wynosi poniżej 0˚C. Szczególnie mroźne są zimy, w czasie których temperatury wahają się od -20˚ do -65˚.
Cechą szczególną Antarktyki jest jej wyjątkowa, wynikająca z izolacji bioróżnorodność – na kontynencie odkryto ponad 700 gatunków glonów, 200 typów porostów oraz ponad 50 rodzajów mchów i grzybów. Nie występują na niej za to żadne rodzime ssaki lądowe, gady ani płazy. Mimo tego na wyspie do dziś żyją gatunki obce, np. stada dzikich reniferów sprowadzonych przez norweskich wielorybników na początku XX wieku. Znakiem rozpoznawczym tego obszaru są pingwiny cesarskie. Ich ciała są przystosowane do skrajnie niskich temperatur oraz znacznego wzrostu ciśnienia towarzyszącemu głębokiemu nurkowaniu wśród skutych lodem wód.
r.
°C
Stacja
im. Arctowskiego
Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego znajduje się w jednym z najbardziej niedostępnych rejonów świata: na Wyspie Króla Jerzego. Decyzję o umieszczeniu jej w tym rejonie podjęto m. in. ze względu na bliskość źródła słodkiej wody oraz dogodną lokalizację zapewniającą dostęp jednostkom zaopatrzeniowym. Kierownikiem budowy pierwszej polskiej inwestycji na krańcu świata był inżynier Marian Skowron.
Patronem ośrodka został wybitny polski polarnik i badacz – Henryk Arctowski. Stacja rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 r. i funkcjonuje nieprzerwanie do dziś. To nie tylko międzynarodowa wizytówka rodzimej nauki, ale także uznany ośrodek naukowy o wieloletniej historii i bogatej tradycji.
Ta całoroczna jednostka naukowo–badawcza zarządzana jest przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Mieszkają tu polscy naukowcy oraz pracownicy techniczni. Stacja pełni również rolę schroniska dla osób przybywających na Antarktykę.
Najłatwiej dostać się tam drogą morską – naukowcy i pracownicy Dekpol Budownictwo już kilkukrotnie wypływali w wielomiesięczne rejsy, których celem była właśnie wyspa w Zatoce Admiralicji.
km
W
r.
Zaangażowane podmioty
Nowa stacja im. Henryka Arctowskiego jest efektem współpracy wielu polskich instytucji i firm. Inwestorem przedsięwzięcia jest Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Projekt i koncepcję architektoniczną przygotowali Kuryłowicz & Associates (generalny projektant) oraz Buro Happold. Wykonawcą części budowlanej podczas pierwszych etapów był Dekpol Budownictwo we współpracy ze spółką siostrzaną – Betpref. Ostatni etap realizacji stacji Dekpol Budownictwo wykona w ramach konsorcjum z Andrewex Construction. Nadzór inwestorski sprawuje Project Management. Za pełnobranżowy projekt wykonawczy odpowiadają DEMIURG i Home of Houses.
Budowa stacji antarktycznej to prawdziwe wyzwanie, ale też sprawdzian kompetencji, doświadczenia i budowlanego charakteru. Architekci i inwestor musieli uwzględnić w projekcie niezwykle trudne warunki pogodowe, jak wiatry ponad 160 km na godzinę, silne opady atmosferyczne oraz drastycznie niskie temperatury. Dodatkowym utrudnieniem jest brak niezbędnej infrastruktury technicznej na miejscu. W związku z tym, budowa musiała być zaplanowana niezwykle precyzyjnie, z uwzględnieniem nawet najmniejszych szczegółów i różnych scenariuszy.
W przedsięwzięcie zaangażowane są setki osób w Polsce oraz zespół naukowców i wykonawców stacjonujących w Antarktyce.
lat
r.
Przedstawiciele wykonawcy
Nasza ekspedycja budowlana na Antarktykę to wyjątkowe przedsięwzięcie w historii nie tylko naszej firmy, ale też polskiego budownictwa. Ten unikalny projekt realizowany jest w niezwykle przepięknym otoczeniu, ale w warunkach, które poddają próbie zdobyte przez trzy dziesięciolecia kompetencje i doświadczenia zawodowe naszego zespołu. Tej samej próbie poddawane są również jego najtwardsze charaktery. Bardzo cieszy mnie, że nasi pracownicy zdali egzamin z umiejętności adaptacji do niezwykłego zadania, pozostając otwartymi i entuzjastycznie nastawionymi na jego skomplikowanie oraz wyzwania.
Michał Skowron, Prezes Dekpol BudownictwoEkspedycja Antarktyka
W ekstremalnie surowych, antarktycznych warunkach powstaje nowa Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego.
Realizacja projektu wymaga od zespołu Dekpol Budownictwo nie tylko użycia odpowiedniego sprzętu i technologii, ale przede wszystkim umiejętności, świetnej logistyki, solidarności i hartu ducha. Niezbędna jest także pokora i szacunek wobec przyrody.
Warunki na budowie dyktuje natura. Od początku budowy członkom ekspedycji towarzyszą zwierzęta – przede wszystkim zaciekawione pingwiny, które obserwują kolejne etapy powstania stacji. Troska o środowisko w takim miejscu jest szczególnie ważna.
km
km/h
Kronika budowy
Załadunek statku do Antarktyki. Szybka produkcja i transport materiałów na drugi koniec świata to prawdziwe wyzwanie logistyczne. Na pokład trafiło m.in. 950 ton prefabrykatów żelbetowych oraz ponad 80 ton konstrukcji stalowych, ciężkie maszyny, kuter i elementy mostu pontonowego.
Statek Dina Star załadowany wyrobami z wytwórni Betpref wypływa do Antarktyki. Nasz zespół i załogę czeka 40 dni na morzu.
Dina Star przypływa do Antarktyki. Statek zostaje przycumowany 70 metrów od lądu. Rozpoczyna się rozładunek w ekstremalnych warunkach pogodowych, który trwa 11 dni.
Do Antarktyki wyrusza drugi statek z 17 kontenerami ładunku m.in. z płytami warstwowymi i konstrukcją żelbetową, która została wyprodukowana w Betprefie.
Zespół Dekpol Budownictwo (kierownik budowy, geodeta, specjalista do spraw odwodnienia, cieśla oraz montażysta konstrukcji stalowych) rozpoczyna podróż do Chile. Na miejscu są odpowiedzialni za przeładunek sprzętu na kontenerowiec, którym płyną do Antarktyki.
Uczestnicy ekspedycji przypływają do wybrzeży Antarktyki. Po rozładunku, rozpoczyna się budowa. W tym samym miesiącu z Gdyni wypływa kolejny statek. Na jego pokładzie znajduje się konstrukcja stalowa budynku głównego oraz zaopatrzenie stacji.
Rozładunek statku i realizacja drugiego etapu budowy.
Na Antarktyce zaczyna się zima, więc dalsze prace budowlane są niemożliwe. Po 6 miesiącach drugiego etapu ekspedycji, zespół Dekpol Budownictwo wraca do Polski.
Rozpoczyna się kolejna część ekspedycji. Dekpol Budownictwo wraca na Antarktykę kontynuować budowę, realizując montaż elewacji hali sprzętu pływającego.
W grudniu został zakończony montaż konstrukcji stalowej oraz prefabrykowanych podwalin betonowych hali sprzętu pływającego. Następnie rozpoczął się montaż elewacji hali.
W styczniu został zakończony montaż płyt warstwowych ściennych na elewacji hali sprzętu pływającego. Rozpoczęto instalowanie płyt warstwowych dachowych.
W hali sprzętu pływającego został zakończony montaż płyt dachowych oraz rozpoczęty montaż stolarki otworowej (drzwi i bramy) wraz z montażem obróbek blacharskich narożników, bram i drzwi.
Montaż kilku kolejnych części konstrukcji stalowej budynku głównego stacji oraz zakończenie prac przy hali sprzętu pływającego. Powrót do Polski po 4 miesiącach pracy.
Konsorcjum firm Dekpol Budownictwo oraz Andrewex Construction ogłasza podpisanie umowy na realizację kolejnego, ostatniego już etapu budowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.
Dekpol Budownictwo Sp. z o.o. jest jednym z największych w Polsce generalnych wykonawców obiektów kubaturowych - przede wszystkim logistycznych, przemysłowych, handlowych, salonów samochodowych oraz użyteczności publicznej.
Betpref Sp. z o.o. specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości prefabrykatów betonowych oraz lekkich i ciężkich konstrukcji stalowych. W swojej ofercie handlowej ma także profile stalowe i panele elewacyjne.
Obie spółki są częścią Grupy Kapitałowej DEKPOL.